За специалните работни дрехи за различни видове дейности има задължителни изисквания, залегнали в законодателството в Техническите регламенти на Митническия съюз. Ето някои основни правила от този документ:
- Дрехите трябва да защитават човешкия живот и здраве от опасни фактори.
- Те трябва да са хигиенични.
- Тъканта не трябва да дразни кожата.
- Специалното облекло не трябва да пречи на дейностите.
- Дрехите трябва да бъдат сертифицирани.
Също така в България има фирми, които предлагат допълнителни изисквания за специално облекло за доброволна употреба. За всеки опасен фактор и всяка професия са създадени отделни стандарти, които се препоръчва да се спазват при избора на работни дрехи.
Правила за носене на работните дрехи
Работните по-често от ежедневните дрехи са изложени на различни агресивни фактори – мръсотия, прах, слънчева светлина, високи температури. За да не загуби своите качества и да продължи да отговаря на изискванията за защита на труда, трябва да спазвате правилата за нейната работа:
- съхранявайте в подходящи условия, предпазвайте от молци, слънчева светлина, висока влажност;
- след работа проверете за повреди;
- редовно почиствайте, изпирайте, подсушавайте и гладете според инструкциите;
- не излагайте на забранено излагане на химикали или високи температури;
- не използвайте за лични цели.
Износване
Работните дрехи се износват естествено по време на употреба. Износеният формуляр се отписва и му се дава нов. За всеки тип облекло и всеки вид дейност има отделни норми за носене. Те предписват експлоатационната процедура и минималните условия за ползване.
Например защитният костюм на заварчика може да има минимален живот 12 месеца, а ръкавицата може да има 2 месеца. Срокът на ползване започва от деня, в който дрехата е предадена на служителя.
Работодателят трябва да одобри нормите на износване под формата на заповед или включването им в актовете на предприятието, като има право да промени условията, ако те съответстват на оценката на условията на труд. Например, в местен акт, експлоатационният живот на гащеризоните може да бъде намален.
Важно! Ако гащеризонът стане неизползваем преди време, работодателят също е длъжен да предостави нова униформа. Ако това се е случило по вина на служителя, тогава щетите се компенсират от заплатата му.
Изпиране
Работните дрехи обикновено се перат по-често от ежедневните. Следователно, той трябва да толерира почистването и измиването добре: да не губи форма, цвят, размер, импрегниране.
Работните дрехи се почистват по три основни начина: промишлено, химическо чистене и почистване с вода. Първите две са предназначени за специфични или тежки замърсители като минерални масла. Почистването на водата в пералнята е подходящо за леки замърсявания по дрехите на медицински работници, продавачи, сервитьори, чистачки.
Правилата за почистване и изпиране са отпечатани върху етикетите на вътрешната страна на поблеклото под формата на специални символи. Важно е внимателно да следвате тези инструкции. Етикетите на гащеризоните са направени по такъв начин, че информацията от тях не се отмива след многократно пране.
Your place is valueble for me. Thanks!…